System wizyjny i kamery inteligentne Warsaw Robotics

  • Kamera inteligentna WARB X marki Warsaw Robotics (WARB) jest oparta o najnowsze, przemysłowe rozwiązania obliczeniowe oferujące wbudowane przetwarzanie danych wizyjnych za pomocą CPU oraz GPU.
  • System jest przeznaczony do zastosowania zarówno w małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstwach współpracując z robotami jak i niezależnie.
  • Obsługa systemu odbywa się za pomocą sieciowego interfejsu użytkownika dostępnego z poziomu przeglądarki. Jest produktem polskim, rozwijanym i wspieranym w EU z pełną kontrolą kodów źródłowych oprogramowania.

 

Budowa

Kamera jest umieszczona w odpornej obudowie wykonanej ze stopów aluminium o poziomie ochrony IP67, dostosowanej do trudnych warunków pracy. Rozwiązanie wykorzystuje wbudowany system obliczeniowy. Kamera jest wyposażona w niezawodne chłodzenie pasywne.

Złącza i protokoły

Urządzenie jest zasilane napięciem 12VDC oraz wyposażone w złącza Ethernet i DIO. Dostępne są protokoły komunikacyjne oparte na TCP/IP i Modbus TCP. Konfiguracja wiadomości wyjściowych odbywa się w łatwym w obsłudze środowisku.

Oprogramowanie

System zawiera pakiet oprogramowania wyposażony w algorytmy analityczne oraz sieci neuronowe realizujące różne zadania z zakresu wizji maszynowej. System umożliwia również zaawansowane przetwarzanie danych programowane w środowisku graficznym.

Algorytmy wbudowane

Wyszukiwarka wzorców

Precyzyjna metoda stworzona do wykrywania i wskazywania kształtów powtarzalnych na podstawie stałego wzorca kształtu, uzyskiwanego z pojedynczego zdjęcia. Może być użyta do wskazywanie robotowi części lub innych obiektów technicznych do przenoszenia i pozycjonowania. Zwraca precyzyjne informacje o pozycji i obrocie.

Podstawowa sieć neuronowa

Podstawowa sieć neuronowa. Umożliwia detekcję i klasyfikację obiektów oraz zaznaczenie ich prostokątną ramką.

Wyszukiwarka obiektów prostokątnych

Prosta metoda stworzona do wykrywania i wskazywania obiektów prostokątnych lub o kształcie w rzucie zbliżonym do prostokąta (np.pudełek, batonów, bagietek w opakowaniu foliowym, itd.). Może być użyta do wskazywania robotowi celów do pobrania np. z podajnika taśmowego. Wykorzystuje metodę separacji tła.

Zaawansowana sieć neuronowa

Zaawansowana sieć neuronowa. Umożliwia detekcję, klasyfikację i segmentację obiektów nieregularnych (np. rozróżnianie typów owoców określanie orientacji) oraz znalezienie precyzyjnego konturu obiektu.

Detektor anomalii

System analizy obrazu Warsaw Robotics umożliwia detekcję anomalii na obiekcie stacjonarnym widocznym w polu roboczym. Metoda znajduje szerokie zastosowanie w kontroli jakości wyrobów. Umożliwia wykrycie wad powierzchniowych lub braków w kompletacji złożeń.

Pomiar obiektów regularnych

Metoda wizyjnego pomiaru geometrii krawędzi obiektów regularnych z dokładnością sub-pikselową. System wizyjny Warsaw Robotics oferuje rozbudowany pakiet narzędzi pomiarowych do pomiarów lini prostych, łuków kołowych i okręgów oraz relacji pomiędzy nimi.

Pomiary obiektów nieregularnych

Metoda wizyjnego pomiaru kształtu stworzona do kontroli jakości obiektów nieregularnych (płody rolne, pieczywo). Zwraca szerokość, długość i informację o odchyłce kształtu wyrobu.

Detekcja anomalii na obiektach

Algorytm umożliwia detekcję anomalii na powierzchni obiektów regularnych losowo rozmieszczonych w polu widzenia. W wyniku działania metody możliwe jest np. odrzucanie obiektów z wadami powierzchniowymi za pomocą robota przemysłowego.

Pomiar na obiektach

Metoda umożliwia przeprowadzanie precyzyjnych pomiarów kształtu na obiektach regularnych rozrzuconych losowo w polu widzenia. W wyniku działania metody możliwe jest np. odrzucanie obiektów przekraczających tolerancje wymiarowe za pomocą robota przemysłowego.

Połączona detekcja anomalii i pomiar obiektów

Połączenie metody detekcji anomalii i pomiarów geometrii wyrobów dla obiektów losowo rozrzuconych w polu widzenia.

Detekcja odchyłek kształtu obiektów nieregularnych

Metoda umożliwia znalezienie odchyłek kształtu obiektów nieregularnych od zdefiniowanego wcześniej wzorca konturu minimalnego i maksymalnego. W wyniku działania algorytmu możliwe jest odrzucanie obiektów (np. owoców, pieczywa,...) nie spełniających wymogów co do kształtu.

Detekcja, klasyfikacja i pomiar wad wyrobów

System umożliwia detekcję, klasyfikację i pomiar cech geometrycznych (pole powierzchni, kierunek ułożenia, rozmiar, itp...) wad widocznych na powierzchni wyrobów. Metoda wykorzystuje zaawansowaną sieć neuronową i tzw. uczenie nadzorowane. Możliwe jest generowanie danych statystycznych.

Wybrane funkcje systemu

Graficzne programowanie przetwarzania danych

System zawiera rozbudowane możliwości przetwarzania danych powstających w wyniku pracy algorytmów za pomocą języka graficznego. Ułatwia uzyskanie oczekiwanych rezultatów i daje szerokie możliwości aplikacyjne oraz zaawansowane funkcje analityczne. Obok obszaru programowania wyświetlane są na bieżąco wyniki działania programu.

Programowanie komunikacji

Konfigurację struktury komunikatów TCP/IP, MODBUS TCP, DO oraz wbudowanej trójkolorowej diody LED można realizować za pomocą wygodnej metody blokowej. Do dyspozycji użytkownika jest również wyświetlany na bieżąco aktualnie generowany komunikat.

Przygotowywanie zbiorów danych do uczenia sieci neuronowych

System zawiera narzędzia do szybkiego przygotowywania zbiorów danych do treningu sieci neuronowych. Część funkcji jest zautomatyzowana wspomagając pracę użytkownika przy zaznaczaniu obiektów.

Lokalne uczenie sieci neuronowych

System zawiera kompletne środowisko przeznaczone do łatwego uczenia sieci neuronowych przez użytkownika. Trening odbywa się lokalnie, z wykorzystaniem wyłącznie zasobów obliczeniowych kamery.

Kalibracja obiektywu

Oprogramowanie umożliwia kalibrację kamery z obiektywem w celu usunięcia dystorsji (odkształceń) obrazu. System umożliwia weryfikację błędów związanych z ustawieniem kamery lub jakością obiektywu.

Kalibracja kamera-robot

Oprogramowanie umożliwia wykonanie kalibracji kamera-robot, pozwalając na precyzyjne związanie pozycji obiektu na obrazie z pozycją osiąganą przez robota.

Przewiń do góry